|
|
Výstava "Sova - symbol múdrosti v kultúrach sveta"
Dňa 25. októbra 2005 sa v Slovenskom inštitúte v Moskve uskutočnilo slávnostné otvorenie unikátnej zbierky artefaktov – symbolov Občianskeho združenia Sovička, pod názvom „Sova – symbol múdrosti v kultúrach sveta“. Otvorenie výstavy sa uskutočnilo za prítomnosti prezidentky združenia, pani Zdenky Kukanovej a jej pána manžela, ministra zahraničných vecí SR.
Viac ako sto pozvaných hostí privítal v reprezentačných priestoroch zastupiteľského úradu SR veľvyslanec SR v Ruskej federácii A. Čisár. Osobitne privítal a predstavil trojročného Azamata Mukagova – jednu z detských obetí tragédie v Beslane, ktorému sa minister E. Kukan stal po tejto udalosti akýmsi „druhým otcom“. Spolu s manželkou mu i teraz odovzdali hračky a finančný príspevok. Malý Azamat obohatil zbierku pani Kukanovej o vlastnú kresbu sovy.
Výstavu oficiálne otvoril riaditeľ Slovenského inštitútu v Moskve J. Kalnický, ktorý prítomným predstavil Občianske združenie Sovička, jeho činnosť a humanitárne zameranie na podporu talentovaných a handicapovaných detí. Stručne tiež charakterizoval „súbory“ viac ako tisíc vystavovaných exponátov sov po stránke umeleckého stvárnenia, ako i z hľadiska materiálov, z ktorých sú vyrobené.
Minister zahraničných vecí SR E. Kukan, skutočný iniciátor tejto unikátnej zbierky, vo svojom príhovore priblížil prítomným začiatok zberateľského úsilia svojej pani manželky a podelil sa o zážitky s ním spojené. Prítomných zvlášť zaujalo vysvetlenie symbolického významu sovy v našej kultúre a jeho odlišnosť od symboliky sovy v iných kultúrach sveta.
Po slávnostných príhovoroch vystúpil tenor Divadla opery Hudobného inštitútu Gnesinových a člen Moskovskej filharmónie A. Kleimjonov. Atmosféru vernisáže umocňovali i melódie Mozarta, Haydna, Webera a Schumanna v podaní populárneho violončelového dua Larisy a Jevgenie Černových.
Okrem predstaviteľov Spoločnosti priateľstva so Slovenskom, riaditeľov družobných stredných škôl, umelcov – spisovateľov, literárnych vedcov, hercov, fotografov a výtvarníkov, zviazaných spoluprácou, či osobným záujmom so Slovenskom, prijali pozvanie na vernisáž i viacerí predstavitelia fondov a združení pre podporu detí – invalidov, ako Vzgľad rebionka, Azbuka, Mir detej, Detskije fondy RF, Zelionnaja planeta a ďalší.
Výstavu inštaloval akad. maliar Vladimír Bogačev, zaslúžilý pracovník kultúry RF, dlhoročný spolupracovník SI a vedúci Detskej školy akvarelu pri SI Moskva. Sovičky, ktoré namaľovali jeho žiaci motivovaní očakávaním výstavy pani Kukanovej, vítali účastníkov vernisáže a tvorili veľmi príjemný a podľa vyjadrenia návštevníkov i umelecky hodnotný vstup k samotnej výstave.
O podujatie prejavili záujem i viaceré médiá - Slovenský rozhlas, Hospodárske noviny, televízny štáb TVC, Komsomoľskaja pravda, Izvestia, časopis Moskvička, Tribúna, mesačník Diplomat, tlačové agentúry Interfax, Itartas, rádio Golos Rossii.
|
 |